Skip to main content


The worst gift


21.12.2023 will be written in black letters in the history of our state. It is the day when a mass murderer killed many people, mostly students, at the University of Prague. People who may have been looking forward to the coming days off, when they could meet their families and enjoy time together. Their parents, their relatives, were looking forward to them too. I know of no greater pain than when a child, a young person, dies. I can't imagine how the parents and relatives of the victims feel.

I have no words of apology or understanding for this vile and barbaric act of a murderer. How do the parents and relatives of the murderer feel?

My condolences to all the bereaved of the victims.

#Prague #Charles University #shooting #terrorism #CzechÚsporný balíček


Snad všichni slyšeli o představení vládního balíčku úspor. Z nás, lidí, vytáhne další miliardy korun ale zásadní změnu k lepšímu nepřinese.

Na tomhle blogu vyšel další skvělý text, který čtivou formou ukazuje, jak by opravdový úsporný balíček měl vypadat. Takový balíček bych podpořil, protože i když by to znamenalo těžké časy, byla by naděje na zlepšení situace.
https://www.vidlakovykydy.cz/clanky/mame-pro-vas-neco-duleziteho


Stát má být štíhlý a má zabezpečit pouze nutný servis pro občany. Nevěřím, že na to potřebuje tolik úřadů a úředníků.

This website uses cookies to recognize revisiting and logged in users. You accept the usage of these cookies by continue browsing this website.